Z tego artykułu dowiesz jak wybrać hosting, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i budżetu jakim dysponujesz. 
Wybór hostingu dla strony WordPress, to niełatwe zadanie. Każda firma hostingowa chce Cię  przekonać, że jest najlepsza. W jaki zatem sposób wybrać hosting, aby spełniał Twoje oczekiwania i był w dobrej cenie?

Spis treści jaki hosting wybrać:

co to jest hosting

Co to jest hosting?

Jeśli wchodzisz na jakąś stronę internetową, Twój komputer musi mieć dostęp do plików strony. Zdjęć, tekstów, skryptów. Te pliki muszą być gdzieś umieszczone.
Działa to podobnie, do przeglądania plików na Twoim komputerze.  Jeśli chcesz zobaczyć jakieś zdjęcie, twój komputer musi być włączony. Gdy nie pracujesz na swoim komputerze, po prostu go wyłączasz i nikt nie ma dostępu do Twoich plików. 
Twoja strona internetowa musi być dostępna dla użytkowników przez 24 godziny na dobę.
Właśnie dlatego powstały firmy, które świadczą usługi hostingu. Firmy wykupują bardzo mocne komputery – serwery, które udostępniają swoim klientom. 
Hosting – to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. 
Wykupując usługę hostingu, otrzymasz dostęp do określonego miejsca na serwerze i zasobów sprzętowych, które dzielisz z innymi użytkownikami. 

Plusy hostingu

Minusy hostingu

Dla kogo?

Hosting jest najlepszym rozwiązaniem dla prostych, stron firmowych, blogów a nawet małych sklepów internetowych (na przykład WooCommerce).  Jest idealny na początek rozwoju swojego projektu, ponieważ zapewnia dobry stosunek ceny do wydajności. 

Hosting WordPress

Czym jest serwer?

Serwer to specjalny komputer, który jest podłączony do internetu. Kupując usługę hostingową otrzymujesz określoną cześć zasobów na serwerze.  Gdy wykupisz dostęp do serwera, cała maszyna będzie pracować dla Ciebie. 

Plusy serwera

Minusy serwera

Dla kogo?

Własny serwer jest dobrą opcją, gdy posiadasz duży sklep internetowy, platformę e-learningową lub Twoją stronę odwiedzają tysiące osób dziennie. Jest to rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników lub firm, które mogą zatrudnić administratora. Największym minusem tego rozwiązania jest cena. 

Co to jest VPS? (Virtual Private Server)

VPS czyli wirtualny serwer prywatny, to kompromis pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem. Jeśli kupisz usługę VPS, to będziesz miał dostęp do określonych zasobów serwera, oraz będziesz miał dostęp do własnego systemu operacyjnego na serwerze. To rozwiązanie sprawdza się, gdy Twoją stronę odwiedzają tysiące osób dziennie. 

Plusy Serwera

Minusy serwera

Dla kogo?

Wybierz VPS jeśli przewidujesz duży ruch w Twoim sklepie internetowym lub platformie e-learningowej, jednocześnie nie chcesz na tym etapie inwestować pieniędzy w serwer i administratora. 

najlepszy-hosting

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy hostingowej​

Wiesz już czym różni się hosting od serwera i VPS. Z racji tego, że większość osób początkujących wybiera na początek hosting omówię właśnie ten rodzaj usługi. 

Najczęstszymi z przyczyn zmiany hostingu/serwera u moich klientów są: 

Przed wyborem firmy hostingowej warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Dzięki temu oszczędzisz wiele czasu, nerwów i pieniędzy. Najważniejszą sprawą są Twoje potrzeby.
Gdy zadajesz sobie pytanie jaki hosting wybrać, na samym  początku zastanów się co, będzie dostępne na stronie, ile może mieć odwiedzających, ilu użytkowników platformy e-learningowej przewidujesz, Ile potrzebujesz miejsca na zdjęcia, teksty.  Znając chociaż przybliżone odpowiedzi na powyższe pytania, będzie Ci o wiele łatwiej wybrać najlepsze rozwiązanie.

Obsługa klienta

Dobra obsługa klienta jest kluczowym elementem usługi hostingowej. Obsługa klienta pomoże Ci szybko rozwiązać problem. Dzięki temu oszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy. Obsługa powinna być dostępna 24h/7. 
Jak sprawdzić obsługę klienta? 

 • Przed zakupem usługi, spróbuj zadzwonić do firmy w różnych porach dnia. Możesz też wysłać wiadomość mailową i sprawdź, jak szybko otrzymasz odpowiedź. 
 • Poczytaj opinię o danej firmie w internecie. 
 • Sprawdź, w jaki sposób firma odpisuje na negatywne komentarze. Świadczy, to o klasie i kulturze firmy. 

Darmowy certyfikat SSL

Gdy kupujesz hosting, upewnij się, że w pakiecie otrzymasz darmowy certyfikat SSL, wraz z bezpłatną instalacją. (Jedna z największych firm hostingowych w Polsce nie ma takiej usługi!).
Jeśli nie masz darmowego certyfikatu SSL w  pakiecie,  to będziesz musiał dopłacić kilkadziesiąt złotych rocznie do każdej domeny. 
Co to jest certyfikat SSL i jak go zainstalować 

Szybkość działania

Twój hosting będzie wpływał na szybkość działania Twojej strony.
Dlaczego szybkość działania strony jest ważna? Badania pokazują, że im dłużej ładuje się strona, tym więcej użytkowników ją opuszcza. W dużym uproszczeniu wolna strona = mniej klientów. 
Jak sprawdzić szybkość działania strony na danym hostingu?

 • Sprawdź testy dostępne w internecie. (uważaj na testy sponsorowane) .
 • Jeśli jest taka możliwość, skorzystaj z okresu testowego, który jest oferowany w wielu firmach hostingowych i przetestuj szybkość działania strony samodzielnie.  Możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia https://gtmetrix.com/

Niezawodność - Up-Time

Hosting musi być dostępny 24/7 i działać stabilnie. Taka informacja powinna znajdować się w umowie.  Większość firm deklaruje, że Twoja strona będzie działać przez 99% czasu. W praktyce bywa z tym różnie. Bardzo przydatnym narzędziem do monitorowania stanu strony jest bezpłatna strona https://uptimerobot.com/

Cena

Zazwyczaj wyższa cena, to większe możliwości. Hosting dla strony o niewielkim ruchu powinien kosztować między 100 – 300 zł rocznie.  Uważaj na różnego rodzaju promocje firm hostingowych.  Często zdarza się tak, że pierwszy rok korzystania z hostingu będzie kosztował 10 zł, a następne nawet 10 razy więcej!. Nie wierzysz? Zerknij na zdjęcie ze strony ofertowej jednej z firmy. Często informacja o podwyżce cenowej jest bardziej ukryta. 

Pierwszy rok 73.80 kolejny rok 1230 zł !

Dowiedź się, co otrzymasz w określonej cenie. W szczególności jeśli chodzi o obsługę klienta. Często wiele operacji. takich jak instalacja certyfikatu SSL, dedykowana infolinia itp. są dodatkowo płatne. 

Jak sprawdzić warunki współpracy? 

 • Zapoznaj się z ofertą. 
 • Przeczytaj umowę. 

Pojemność (miejsce na dysku)

Dobierz pojemność dysku (liczoną w GB) do swoich potrzeb. Przedsiębiorcy, często  przepłacają za dostęp do ogromnych przestrzeni dyskowych, które nie są im potrzebne. Poniżej znajdziesz przykładową ilość przestrzeni jaką potrzebujesz, na Twoją stronę internetową. 

Pamiętaj, że jeśli chcesz trzymać wiadomości e-mailowe na Twoim hostingu będziesz potrzebować więcej miejsca. (w zależności od tego ile wiadomości e-mailowych otrzymujesz).  

Jaką pojemność hostingu potrzebujesz?

 • Prosta strona WordPress wizytówka – 1 GB.
 • Blog z wieloma wpisami i zdjęciami 5- 10 GB.
 • Sklep internetowy z dużą ilością produktów 10 GB – 20 GB.

  Większość firm hostingowych umożliwia łatwą zmianę pakietu na wyższy. Gdy zacznie Ci brakować miejsca na dysku, będziesz mógł wykupić większy pakiet.

Transfer

Transfer, to ilość danych jaką odwiedzający, mogą pobrać z twojego serwera oraz ilość danych jaką możesz przesłać na serwer. Ilość potrzebnego transferu będzie się zwiększała wraz z ilością odwiedzających na stronie. 
Można to porównać do korzystania z transferu sieci komórkowej. Jeśli dużo korzystasz z internetu, oglądasz firmy, to wyczerpiesz swój transfer i dostęp do internetu zostanie zablokowany. 

Jeśli sprzedajesz pliki, które można pobrać z Twojej strony, to zwróć na ten parametr szczególną uwagę. 

Co, jeżeli przekroczysz limit transferu?
Jeśli przekroczysz przydzielone limity transferu, to Twoja strona internetowa może przestać działać. 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór hostingu, który pozwala na nieograniczony transfer. 

Ilość domen

Ten parametr określa jaką ilość domen będziesz mógł przypisać do Twojego hostingu. Niektóre tanie firmy hostingowe ograniczają tą ilość. Jeśli masz większą ilość stron, to zwróć na to uwagę. 

Przeczytaj o tym, co to jest domena. 

Opinie klientów

Zanim zdecydujesz się na firmę hostingową, poczytaj opinię w internecie na jej temat. Zwróć szczególną uwagę na: 

Nie znam firmy, która nie miałaby negatywnej opinii. Czasami ktoś może mieć zły dzień i chce gdzieś wyładować swoją złość i frustrację. Gdy czytasz tego typu komentarze, zwróć uwagę na to, jak firma traktuje niezadowolonego klienta. Czy odpisuje mu z szacunkiem i zrozumieniem, czy udowadnia mu, że nie ma racji. 
Odpowiedź w kulturalny sposób i próba rozwiązania problemu z klientem dobrze świadczy o firmie i jej polityce. 

Kopie zapasowe

Kopię zapasowe, są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Jeśli na Twojej stronie internetowej pojawią się problemy techniczne lub wirus,  często jedynym sposobem na naprawę sytuacji jest przywrócenie kopii zapasowej. Zwróć uwagę czy taka opcja jest dostępna i jak długo kopię zapasowe są przechowywane na serwerze. 

Parametry techniczne

Parametry techniczne hostingu są jednym z elementów, który wpływa na szybkość działania Twojej strony. Najważniejsze parametry na które warto zwrócić uwagę:

 • Ilość miejsca na dysku.
 • Ilość pamięci RAM.
 • Rodzaj procesora.
 • Rodzaj dysku. 
 • Obsługiwana wersjaPHP hostingu. 
 • Dostęp do panelu. administracyjnego.

Jaki hosting WordPress wybrać

Hosting pod stronę internetową na WordPress, powinien spełniać kilka wymogów technicznych. Jeśli chcesz o nich przeczytać dokładny opis znajdziesz tutaj. 
Większość firm hostingowych spełnia powyższe wymagania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo, wybierz poniższą firmę hostingową. 

Jaką firmę hostingową wybrać?

W swojej karierze testowałem wiele firm hostingowych. Na ten moment najlepsze doświadczenia mam z firmą lh.pl. Uważam, że jest to najlepszy hosting dla osoby początkującej, która chce założyć stronę internetową WordPress, bloga lub sklep internetowy. Nigdzie indziej nie doświadczyłem tak dobrej obsługi klienta. Dodatkowo firma oferuje bardzo szybki hosting w dobrej cenie.  Firma jest dobrym rozwiązaniem jako hosting WordPress.

Jak kupić hosting w firmie lh.pl

Z poniższego filmu dowiesz się jak kupić hosting. 
Link do hosting: 
netgonet.pl/lh
Kod rabatowy – 25%: NetGonet

Odtwórz wideo

Gdybyś po zobaczeniu filmu nadal nie wiedział, jak kupić hosting, to napisz komentarz chętnie pomogę. 

Jeśli masz pytanie dotyczące Hostingu napisz je w komentarzu. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *