Platforma kursowa WordPress
Jeśli chcesz sprzedawać swoje kursy online i posiadasz już stronę na WordPress, to świetnym rozwiązaniem jest stworzenie własnej platformy kursowej. Dzięki takiej platformie będziesz mógł sprzedawać swoje kursy w wygodny sposób. Każdy z klientów otrzyma dostęp do panelu kursanta w którym będzie mógł oglądać materiały, które przygotowałeś.
Z tego artykułu dowiesz się:
- WordPress LMS co to jest?
- Najlepsza wtyczka LMS do tworzenia platformy kursowej.
- Co to jest LearnDash
- Najważniejsze funkcje LearnDash
- LearnDash Pricing czyli ile kosztuje wtyczka?
- Często zadawane pytania dotyczące platformy kursowej LearnDash
- Sprzedaż kursów przez WooCommerce
- Co jest potrzebne do stworzenia platformy kursowej?
WordPress LMS co to jest?
Aby stworzyć platformę kursową WordPress, będziesz potrzebował dodatkowej wtyczki.
Wtyczki, które służą do tworzenia platformy kursowej WordPress, mają tajemniczy skrót LMS
LMS to skrót od Learning Management System – czyli po polsku system zarządzania nauczaniem. Co oznacza to w praktyce?
System – Jest to spójny system, który pomoże Ci zorganizować Twoje kursy online.
System ten składa się z 2 części:
- Interfejsu użytkownika, w którym kursant będzie mógł przeglądać swoje kursy i wykonywać zadania, pobierać pliki i certyfikaty ukończenia kursu.
- Interfejs administratora, w którym będziesz mógł tworzyć i zarządzać swoimi kursami.
Zarządzanie – to kolejny element definicji. System daje Ci możliwość podzielenia kursu na moduły, tematy. Możesz sprzedawać swoje kursy przez WooCommerce, sprawdzić jak radzą sobie Twoi kursanci i wiele więcej.
Nauczanie – to, główny cel całego rozwiązania. Wszystkie możliwości, są skupiona wokół przekazywania wiedzy, Twoim klientom, pracownikom, lub Twojej społeczności.
Definicje mamy już za sobą przejdźmy do ciekawszych tematów.
Najlepsza wtyczka LMS do tworzenia platformy kursowej.
Na rynku istnieje kilkanaście wtyczek WordPress do tworzenia platformy kursowej. Niektóry są płatne inne nie. Jak znaleźć tą najlepszą?
Kiedyś również stanąłem przed tym wyborem. Przetestowałem wiele rozwiązań i po długich analizach znalazłem najlepszą płatną wtyczkę LMS do WordPress – LearnDash.
LearnDash co to jest?
LearnDash to wtyczka LMS, która jest rozwijana od ponad 8 lat. Posiada szereg funkcji, dzięki, którym stworzysz swoją własną profesjonalną platformę kursową. Dzięki niej będziesz mógł sprzedawać swoje kursy przez sklep WooCommerce. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych funkcji wtyczki LearnDash.
Najważniejsze funkcje LearnDash
Kreator kursów – Pozwala w prosty sposób ustrukturyzować Twój kurs online. Możesz podzielić kurs na moduły, lekcje, tematy. Stworzoną lekcje, możesz przypisać do kilku różnych kursów.
W każdej lekcji, możesz umieścić treści jakie jak:
- Zdjęcia,
- Filmy,
- Teksty,
- Muzykę,
- Linki, przyciski.
Testy – możesz tworzyć zaawansowane testy dla Twoich kursantów, dzięki którym utrwalą swoją wiedzę. Testy możesz wykorzystać również jako sprawdzenie, czy kursant może otrzymać certyfikat.
Certyfikat – Do każdego kursu, możesz przypisać certyfikat/ zaświadczenie ukończenia kursu, który będzie generował się automatycznie. System automatycznie doda do certyfikatu dane, które wybierzesz. Na przykład imię i nazwisko kursanta, datę ukończenia kursu itp. Więcej na temat certyfikatów LearnDash dowiesz się z dalszej części artykułu.
Punkty za ukończenie kursów ( element grywalizacji). Za każdy ukończony kurs, możesz przyznawać punkty i wymieniać je na nagrody. Na przykład bonusowy moduł czy mini kurs. Jest to świetne narzędzie, które może motywować kursantów do ukończenia kursu.
Harmonogram udostępniania lekcji – Domyślnie wszystkie lekcje, które dodajesz są dostępne od razu. Możesz jednak ustawić, aby poszczególne moduły były udostępniane w określonych odcinkach czasu. Na przykład co tydzień, co miesiąc lub konkretnego dnia, który wybierzesz z kalendarza.
Tryb bez rozpraszania – usuwa zbędne elementy na stronie, takie jak menu i stopka, aby kursant mógł się skupić tylko na przyswajaniu wiedzy.
Statystyki i raporty – możesz sprawdzić ile lekcji wykonali Twoi kursanci, jakie lekcje są pomijane itp.
Sprzedaż kursów – System posiada wbudowaną płatność przez PayPal lub Stripe. Masz również możliwość sprzedaży swoich kursów przy pomocy dodatków takich jak:
- WooCommerce
- Easy Digital Downloads.
Subskrypcje – możesz dodać do swojego systemu model płatności subskrypcyjnych. Warto skorzystać z dodatkowych wtyczek, które rozszerzają tą funkcjonalność na przykład:
- Paid Memberships Pro – wtyczka pozwala na zbudowanie platformy abonamentowej.
- WooCommerce Subscriptions – wtyczka pozwala na płatność kartami kredytowymi.
Integracja z innymi systemami i dodatkowe funkcje – LearnDash posiada wiele integracji z innymi rozwiązaniami. Możesz na przykład dodać do swojej platformy system przyznawania oznaczeń i wprowadzić elementy grywalizacji przy pomocy wtyczki GamiPress
Podsumowując ten system da Ci wszystko czego potrzebujesz, aby zbudować kompletną platformę edukacyjną.
Obsługa LearnDash
Cała obsługa platformy kursowej LearnDash odbywa się w panelu administracyjnym WordPress. Po instalacji wtyczki LearnDash zobaczysz nową zakładkę: Platforma LMS w Twoim panelu administracyjnym. W tym miejscu zarządza się kursami i wprowadza wszystkie ustawienia.
LearnDash Pricing czyli ile kosztuje wtyczka?
Cena LearnDash – LearnDash można kupić w 3 wariantach:
1. 329$ licencja na 25 stron
2. 189$ licencja na 10 stron
3. 159$ licencja na 1 stronę.
Podane powyżej kwoty opłaca się raz na rok. Funkcje w każdym z pakietów są takie same. Różnica polega na tym, że po zakupie będziesz mógł aktywować licencje LearnDash na kilku stronach.
Czy 640 zł za własną platformę, to dużo?
Moim zdaniem nie. W stosunku do możliwości jakie daje system, kwota nie jest wysoka. Założenie jest taki, że Twoja platforma kursowa będzie zarabiać. Wystarczy 1-2 klientów w ciągu roku i ta kwota Ci się zwróci.
Wtyczka LearnDash nie posiada bezpłatnej lub testowej wersji.
Na szczęście, możesz kupić produkt i jeśli CI się nie spodoba w ciągu 30 dni masz prawo do zwrotu.
Jak kupić LearnDash
Z poniższego filmu dowiesz się jak kupić i zainstalować LearnDash
Często zadawane pytania dotyczące LearnDash
LearnDash Elementor
Jeśli korzystać z Elementora, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. LearnDash posiada integracje z Elementorem. Dzięki temu możesz zmienić wygląd Twojej platformy i w prosty sposób, umieścić elementy kursu w różnych miejscach na stronie.
LearnDash Zoom jak połączyć
Twórcy kursów online często chcą wzbogacić je o webinary i transmisje na żywo.
LearnDash można połączyć z nardzędziem Zoom na kilka sposobów:
1. Dodając link do spotkania w osobnej lekcji. W takim przypadku trzeba jeszcze ręcznie skonfigurować przypomnienie o webinarze. Możesz do tego celu wykorzystać narzędzie MailerLite.
2. Przy pomocy dodatkowej wtyczki. Dzięki wtyczce, będziesz mogł osadzić rozmowę Zoom w konkretnej lekcji.
3. Przy pomocy zaawansowanych narzędzi do automatyzacji takich jak Zapier.
Learndash po polsku
Czy LearnDash po polsku jest dostępny? Nistety nie. LearnDash nie posiada polskiej wersji językowej. Na szczęście, można go przetłumaczyć na język polski przy pomocy wtyczki Loco translate. Dowiesz sie jak obsłużyć wtyczkę z poniższego filmu.
Sprzedaż kursów przez LearnDash WooCommerce
LearnDash posiada świetną integracje z WooCommerce. Dzięki temu będziesz mógł sprzedawać swoje kursy przez Twój sklep internetowy.
Proces sprzedaży i konfiguracji wygląda w następujący sposób:
1. Tworzysz kurs online w LearnDash.
2. Tworzysz produkt w sklepie WooCommerce.
3. Łączysz te 2 elementy w ustawieniach produktu i kursu.
4. Gotowe, gdy ktoś kupi Twój produkt, automatycznie dostanie dostęp do kursu.
5. Kurs, będzie dostępny w panelu kursanta.
Pamiętam, że musisz prawidłowo skonfigurować tworzenie kont użytkownika w WooCommerce.
Jak Tworzyć Kursy Online z Certyfikatem LearnDash certyfikaty
Certyfikat, to świetne narzędzie, do tego, aby podnieść wartość Twojego kursu online. LearnDash, posiada wbudowany system, który pozwala na generowanie automatycznych certyfikatów dla Twoich kursantów.
Z poniższego filmu dowiesz się jak skonfigurować automatyczne wystawianie certyfikatów przy pomocy LearnDash.
Jaki motyw wybrać do LearnDash
Motyw do WordPress decyduje o wyglądzie całej Twojej strony. Dodatkowo, jeśli masz nieodpowiedni motyw wtyczka LearnDash może nie zadziałać tak jak powinna. Poniżej znajdziesz listę motywów, które najlepiej współpracują z wtyczką LearnDash.
Motyw Kadence, jest najlepszym bezpłatnym wyborem. Daje najwięcej możliwości konfiguracji i dostosowania strony do Twoich potrzeb.
Buddy Bass, to coś więcej niż motyw, to system, który rozszerzy Twoją platformę o nowe funkcje, takie jak fora dyskusyjne, newsfeed i wiele dodatkowych elementów. To rozwiązanie nie posiada bezpłatnej wersji, jednak jeśli chcesz rozwijać społeczność wokół swojego kursu, to nie znajdziesz lepszego profesjonalnego rozwiązania.
Zaletą tego motywu są gotowe szablony pod strony kursowe.
Dodatkowo motyw Astra jest najprostszy w obsłudze, niestety bezpłatna wersja daje najmniej możliwości edycji i konfiguracji.
Co jest potrzebne do stworzenia platformy kursowej?
Co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia platformy kursowej opratej o WordPress i LearnDash?
Jeśli masz już stworzoną stronę internetową i sklep na WordPress i WooCommerce, to jesteś w połowie drogi :).
Jeśli, nie, to poniżej znajdziesz listę niezbędnych elementów platformy:
1. Domena
2. Certyfikat SSL
3. Hosting.
4. Hosting Video.
5. Strona na WordPress.
6. LearnDash
7. WooCommerce (opcjonalnie)
Domena – nazwa Twojej platformy.
Każda strona internetowa potrzebuje domeny, czyli nazwy strony. Jeśli masz już wykupioną domenę, możesz utworzyć subdomenę i tak zbudować swoją platformę. na przykład akademia.nazwadomeny.pl. Możesz też wykorzystać aktualnie posiadaną domenę.
Z tego artykułu dowiesz się jak kupić domenę i hosting.
Certyfikat SSL
Jest to certyfikat, który świadczy o tym, że połączenie jest szyfrowane. Jest obecnie standardem na rynku i musisz go mieć. W większości przypadków, będzie bezpłatnie dostępny w firmie hostingowej ( pod nazwą SSL Let’s encrypt)
Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Hosting – miejsce, gdzie znajdzie się Twoja strona i platforma
Możesz zdecydować się na hosting współdzielony (tańsza opcja, mnie wydajna) Lub na hosting VPS, skalowalny (droższa opcja bardziej wydajna) Decyzja o rodzaju hostingu, zależy od Twoich potrzeb i skali działalności. Jeśli dopiero zaczynasz możesz wybrać hosting współdzielony lh.pl. Gdy na Twojej platformie będziesz miał wielu kursantów, to możesz ją przenieść na Wydajniejsze rozwiązanie.
Hosting Wideo
Jeśli Twój kurs jest w formie video, to potrzebujesz miejsca, gdzie będą przechowywane Twoje filmy.
Vimeo – najlepsze rozwiązanie na rynku. Możesz ustawić widoczność swoich filmów, zmienić miniaturę, a przede wszystkim nie ma tam reklam. (Vimeo jest dostępne w bezpłatnej wersji do 5 GB) Wersja rozszerzona kosztuje aktualnie 23 zł miesięcznie.
YouTube – jest alternatywnym bezpłatnym rozwiązaniem, niestety jeśli dodasz, tam materiały, to nie będą chronione w żaden sposób, dodatkowo YouTube, może wyświetlać reklamy na Twoich filmach / polecać konkurencyjne firmy.
Strona na WordPress
Potrzebujesz strony internetowej, która została stworzona przy użyciu WordPresa.
Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, możesz ją zrobić samodzielnie przy pomocy tego poradnika:
LearnDash LMS
Sercem Twojej platformy kursowej będzie wtyczka LearnDash.
WooCommerce
Jeśli chcesz zarabiać na swoich kursach, będziesz potrzebował sklepu internetowego stworzonego przy pomocy wtyczki WooCommerce.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak go stworzyć, zapraszam Cię do tego poradnika.
Poradnik jak założyć sklep internetowy.
LearnDash kurs
Zbuduj samodzielnie platformę do sprzedaży swoich kursów na WordPress od A do Z. Bez kodowania, bez wysokich kosztów i bez technicznych talentów.
Jeśli chciałbys stworzyć własną platformę kursową, to zapraszam Cię do szkolenia, które stworzyłem wraz z Magdaleną Pawłowską.
Kliknij w poniższy link i dowiedz się więcej.
Autor Krzysztof Gonet
Nazywam się Krzysztof Gonet. To miejsce powstało, aby pomóc Ci w stworzeniu zyskownego biznesu online opartego na Twojej pasji i talentach, abyś mógł robić to, co daje Ci satysfakcję, i poprzez Twoją pracę zmieniać świat na lepsze. Dowiedź się więcej o autorze.
gdzie znaleźć i jak edytować panel kursanta w learndash. Mam kurs, mam woocommerce, mam podpięcie, ale nie wiem, jak skondensować kursy do jednej strony, do której po zalogowaniu kursant będzie mieć dostęp do konkretnych wykupionych kursów, a resztę widzi, ale do możliwości zakupienia. Jak to ogarnąć?
Można dodać skrócony kod do panelu klienta lub stworzyć osobną stronę dedykowaną dla kursów.
Skrócony kod to [ld_profile]
Pozdrawiam