Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej stworzonej na WordPress, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego hostingu. W miarę rozwoju twojej strony, może pojawić się potrzeba zmiany hostingu na bardziej wydajny. Często zdarza się też, że podejmowałeś decyzję o wyborze firmy hostingowej lata temu i przez ten czas na rynku pojawiły się korzystniejsze oferty.
Zmiana hostingu powody
Istnieje wiele powodów, dla których właściciele stron internetowych decydują się na zmianę firmy hostingowej. Poniżej znajdują się najczęstsze z nich:
- problemy z dostępnością strony lub zbyt wolnym ładowaniem,
- niezadowolenie z obsługi klienta lub niedostateczne wsparcie techniczne,
- optymalizacja kosztów,
- większe możliwości na przykład automatyczne tworzenie kopii zapasowych, nowsze technologie.
Zalety i wady przeniesienia strony na inny serwer
Zmiana serwera może przynieść wiele korzyści, takich jak:
- lepsza dostępność i szybsze ładowanie strony,
- lepsze wsparcie techniczne,
- nowe narzędzia i funkcje, takie jak automatyczne tworzenie kopii zapasowych,
- lepsze parametry na przykład więcej miejsca na dysku,
- optymalizacja kosztów utrzymania.
Przeniesienie strony na nowy serwer, często kojarzy się właścicielom stron z dużym wyzwaniem. Wokół tego tematu wyrosło wiele mitów i przekonań.
Najczęstsze obawy związane z przeniesieniem strony na inny hosting:
- cały proces jest czasochłonny i skomplikowany,
- nie poradzę sobie z przeniesieniem,
- strona lub sklep będą niedostępne przez dłuższy czas,
- mogę stracić stronę i skrzynki pocztowe,
- przeniesienie strony na inny serwer jest kosztowne.
Powyższe obawy są zrozumiałe i wynikają z braku doświadczenia. Okazuje się jednak, że cały proces zmiany hostingu jest bardzo powszechny i można wykonać go sprawnie, szybko i bezpiecznie.
Zmiana hostingu krok po kroku
Migracja strony internetowej lub sklepu internetowego WordPress jest bardzo dobrym sposobem na to, aby poprawić wydajność swojego systemu i zoptymalizować koszty. Dodatkowo jeśli wybierzesz odpowiednią firmę hostingową możesz liczyć na wsparcie obsługi klienta, która pomoże Ci w przypadku problemów technicznych.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w przeniesieniu strony internetowej jest wybór nowej firmy hostingowej, która posiada wydajny serwer i dobrą obsługę klienta. Należy również zwrócić uwagę na to, czy cena usługi jest konkurencyjna.
Jak wybrać dobrą firmę hostingową?
Osobiście od lat korzystam z firmy hostingowej lh.pl. Ich usługi są na bardzo wysokim poziomie. Obsługa klienta zawsze szybko odpowiada na każde pytanie związane ze stroną i sprawnie rozwiązuje ewentualne problemy.
Jaki pakiet hostingowy wybrać?
Firma lh.pl posiada 4 pakiety hostingowe. Upraszając można podzielić je na 2 kategorię.
- Jeśli masz małą stronę internetową lub bloga, wybierz Pakiet Orange lub Kiwi
- Jeśli prowadzisz sklep internetowy, masz większy ruch na stronie lub potrzebujesz większej przestrzeni dyskowej na stronę i maile wybierz pakiet Mango lub Apple.
Im wyższy pakiet, tym większy ruch może obsłużyć. Przykładowo:
- Limit pamięci RAM pakietu Kiwi wynosi 1GB.
- W przypadku pakietu Apple Limit, to 4 GB (czyli 4 razy więcej).
Dzięki lepszym specyfikacją, Twoja strona będzie działać stabilnie i szybko, nawet przy większym ruchu.
Jeśli zdecydujesz się na firmę lh.pl, to nie musisz martwić się szczegółami technicznymi migracji strony.
Cały proces przenosin jest wykonany przez obsługę klienta. Jedną rzeczą jaką musisz zrobić, to:
1. Kupić pakiet hostingowy. Wykorzystaj Kod rabatowy: migrujzgonetem
2. Przekazanie danych do migracji Twojemu opiekunowi migracji.
Wejdź na stronę https://www.lh.pl/pomoc/gonet/, na której znajdziesz wszystkie szczegóły. Jeśli masz pytanie, możesz również napisać je w komentarzu.
Przygotowanie do ręcznej zmiany hostingu
Jeśli nie korzystasz z pomocy obsługi klienta, to cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany. Jeśli wybrałeś lh.pl, to poproś o pomoc obsługę. Jeśli wybrałeś inną firmę hostingową, to możesz wykonać cały proces samodzielnie.
O czym musisz pamiętać przed przeniesieniem?
Pamiętaj o tym, że przeniesienie WordPressa na inny serwer, wiąże się również z tym, że musisz przenieść swoją pocztę. Podczas ręcznego procesu migracji swojej strony i poczty mogą wystąpić przerwy w ich funkcjonowaniu, które musisz uwzględnić w całym procesie. Wybierz taki czas na migracje w którym ze strony korzystna najmniejsza ilość klientów.
Poniżej znajdziesz niezbędne kroki do wykonania:
1. Archiwizacja strony
Archiwizacja strony to pierwszy krok, jaki należy wykonać przed przeniesieniem strony na inny serwer. Aby zarchiwizować swoją stronę, należy wykonać kopię zapasową wszystkich plików i baz danych, które tworzą Twoją stronę. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi takich jak cPanel lub wtyczek WordPress, takich jak WPvivid. Po wykonaniu kopii zapasowej ważne jest, aby upewnić się, że kopia jest dostępna i może zostać później pobrana na swój komputer. Przed usunięciem strony ze starego hostingu upewnij się, że kopia zapasowa działa.
2. Przeniesienie plików na nowy serwer.
Przygotuj odpowiedni katalog w nowej firmie hostingowej i przenieś tam pliki WordPress. Możesz to zrobić przy pomocy FTP i programu Filezilla. Upewnij się, że wersja PHP jest taka sama jak na starym serwerze.
3. Stwórz nową bazę danych w panelu administracyjnym.
WordPress do prawidłowego działania potrzebuje bazy danych. Musisz ją stworzyć w swoim panelu klienta.
4. Zaloguj się do phpmyadmin i wczytaj tam kopię bazy danych MySQL
Żeby Twoja strona mogła połączyć się z nową bazą danych pamiętaj o tym, że musisz wprowadzić nowe dane dostępu do pliku wp-config. Plik znajdziesz w głównym katalogu Twoje strony WordPress.
5. Zmiana adresu DNS domeny lub przeniesienie domeny. Domena, to nazwa pod którą można odszukać Twoją stronę internetową. Możesz albo zmienić adres DNS domeny, aby wskazywał na nową firmę hostingową. Po zaktualizowaniu informacji DNS, może upłynąć kilka godzin zanim zmiany zostaną zastosowane i strona będzie dostępna na nowym serwerze. Możesz też wykonać przeniesienie domeny do innego rejestratora, przy pomocy kodu Authinfo. Kod uzyskasz od firma w której kupiłeś swoją domenę.
6. Testy strony internetowej. Po wykonanej migracji musisz sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo przeniesione. Upewnij się, że wszystko działa i że nie ma żadnych błędów. Warto sprawdzić wszystkie funkcje i linki na stronie, abyś miał pewność, że wszystko jest w porządku.
7. Przeniesienie skrzynek pocztowych. Po zmianie hostingu i adresu DNS wszystkie Twoje skrzynki pocztowe przestaną działać. Musisz utworzyć nowe skrzynki pocztowe i ponownie wykonać integracje z zewnętrznymi dostawcami. Ko wykonaniu przeniesienia, wyślij kilka wiadomości testowych w celu weryfikacji.
Jak widzisz cały proces przenoszenia strony na inny serwer jest skomplikowany i wymaga dokładnego przygotowania. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przestrzegać powyższych kroków i upewnić się, że wszystko jest właściwie przygotowane przed przeniesieniem strony na inny serwer. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych problemów i zapewnić płynne przeniesienie swojej strony na nowy serwer.
Przeniesienie strony www wtyczka
Nieco prostszym rozwiązaniem, jest migracja strony internetowej przy pomocy wtyczki WordPress WPvivid. Jeśli chcesz wykorzystać ten sposób wykonaj następujące kroki:
1. Zaloguj się do panelu WordPress i zainstaluj wtyczkę WPvivid na stronie.
2. Wykonaj kopię zapasową i zapisz ją na komputerze.
3. Upewnij się, że kopia zapasowa jest prawidłowo wykonana.
4. Zmień adres DNS Twojej domeny lub przenieś domenę do innej firmy.
4. Zainstaluj WordPressa na nowym hostingu i wykonaj podstawową konfiguracje.
5. Zaloguj się do nowego WordPressa i zainstaluj wtyczkę WPvivid.
6. Prześlij kopię zapasową strony na nowy serwer.
7. Uruchom proces przywrócenia strony internetowej.
8. Sprawdź czy wszystkie funkcje i linki działają prawidłowo.
9. Utwórz nowe skrzynki pocztowe w panelu klienta i przetestuj ich działanie.
Dużym minusem tej metody jest fakt, że strona internetowa będzie dłużej niedostępna. Jeśli nie masz doświadczenia, mogą pojawić się dodatkowe problemy. Jeśli nie czujesz się pewnie i strona internetowa jest wartościowym elementem Twojego biznesu, to najlepiej zlecić to zadanie obsłudze klienta.
Często zadawane pytania
Ile trwa przeniesienie hostingu??
Czas trwania całego procesu zależy od czynników, takich jak stopień zaawansowania strony internetowej, tego czy chcesz zrobić to samodzielnie czy z pomocą obsługi klienta. Jeśli dobrze, to zaplanujesz może to potrwać 1 dzień a Twoja strona będzie widoczna bez zbędnych przerw.
Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły: https://www.lh.pl/pomoc/gonet/
Jak skopiować zawartość skrzynki pocztowej?
Możesz skopiować zawartość Twojej starej skrzynki pocztowej. Konkretne kroki jakie trzeba wykonać zależą od firmy w której masz kupiony hosting.
Czy muszę przenieść również domenę?
Nie, domena może zostać na starym serwerze. Wystarczy, że zmienisz adresy DNS. Jeśli chcesz mieć porządek i mieć wszystkie usługi w 1 firmie, wtedy możesz przenieść również Domenę. Służy do tego kod Authinfo, który możesz uzyskać od firmy w której kupiłeś domenę.
Czy migracja strony jest czasochłonna.
I tak i nie, jeśli chcesz wykonać wszystkie kroki samodzielnie, to może zająć Ci to sporo czasu. Jeśli skorzystasz z opiekuna migracji lh.pl wtedy cały proces jest wykonany przez obsługę klienta. Ty musisz przesłać tylko niezbędne dane dostępu. (czyli wysłać 2 maile do obsługi). To wszystko.
Podsumowując, zmiana hostingu WordPress, może być świetną decyzją biznesową. Możesz przenieść swoją stronę internetową WordPress lub sklep internetowy WooCommerce na nowy hosting przy pomocy obsługi klienta lh.pl lub przejść przez ten proces samodzielnie.
Autor Krzysztof Gonet
Nazywam się Krzysztof Gonet. To miejsce powstało, aby pomóc Ci w stworzeniu zyskownego biznesu online opartego na Twojej pasji i talentach, abyś mógł robić to, co daje Ci satysfakcję, i poprzez Twoją pracę zmieniać świat na lepsze. Dowiedź się więcej o autorze.