Co to jest WordPress?
WordPress to CMS, czyli Content Management System, a po polsku – system zarządzania treścią. Na samym początku, gdy powstawał, służył do prowadzenia dziennika internetowego, popularnie nazywanego blogiem. Obecnie strony internetowe, a w szczególności blogi, stanowią podstawę do budowania działalności gospodarczej w internecie za pomocą:
- stron sprzedażowych – czyli tzw. Landing page,
- platform z kursami,
- sklepów internetowych,
- stron poświęconych rozrywce,
- stron edukacyjnych,
- witryn informacyjnych.
WordPress jest bardzo przydatny w tworzeniu miejsc, które służą do budowania marki, to jest jeden z najlepszych sposobów na zaistnienie w sieci. Można w ten sposób wzbogacić swój przekaz o dodatkowe formy, atrakcyjne dla klientów:
- zdjęcia,
- wykresy,
- filmy,
- diagramy,
- infografiki,
- grafiki.
- zdjęcia,
- wykresy,
- filmy,
- diagramy,
- infografiki,
- grafiki.
Służy do tego wygodny edytor, dzięki któremu można opublikować swoją stronę i na bieżąco ją aktualizować. Krótko mówiąc, CMS WordPress, to wygodne narzędzie, które może być wykorzystane do różnych przedsięwzięć zarówno osobistych jak i biznesowych.
Przeczytaj zanim zainstalujesz WordPressa
Początkujący, którzy szukają informacji na temat WordPressa, mogą trafić na dwie bardzo podobne strony:
- wordpress.org,
- wordpress.com
Pomimo podobieństw jest między nimi ogromna różnica. Otóż WordPress.com jest serwisem hostingowym, który wspomaga prowadzenie strony. Korzystanie z tej usługi wymaga poniesienia kosztu w wysokości 100 zł miesięcznie – jest to pakiet biznesowy dla firm (cena na rok 2022). Dużo lepiej jest kupić własny hosting i domenę w niezależnej firmie i zainstalować tam bezpłatną wersję WordPressa.
Tworzenie strony WordPress
W praktyce tworzenie strony WordPress wymaga w pierwszej kolejności wykupienia hostingu.
Kolejną sprawą jest wybór domeny, ponieważ strona musi posiadać adres – nazwę, dzięki której użytkownicy będą ją kojarzyli i wpisywali w wyszukiwarkę.
Hosting i instalacja WordPress
Dowiedź się jak kupić hosting i domenę i zainstalować WordPressa z poniższego filmu.
Kod rabatowy na hosting -25%: NetGonet
Jak zrobić stronę w WordPress
Tworzenie strony za pomocą WordPressa można zrobić w kilku krokach. Można je zrealizować – w zależności od zaangażowania użytkownika – w czasie od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Jednocześnie, w obydwu przypadkach podstawowe działania wyglądają zupełnie tak samo. Do najbardziej kluczowych kroków należą:
- Zakup domeny i hostingu.
- Instalacja WordPressa.
- Instalacja motywu.
- Stworzenie strony internetowej.
- Modyfikacja strony do własnych potrzeb.
Jest to bardzo prosty schemat, jednak w żadnym wypadku nie wyczerpuje on możliwości, jakie istnieją w systemie, jakim jest WordPress. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stworzyć stronę internetową krok po kroku skorzystaj z poniższego bezpłatnego poradnika
Zalety i wady CMS-a WordPress
Jak każde rozwiązanie, tak samo WordPress posiada liczne cechy, które czynią go użytecznym narzędziem. Ma także kilka wad, co w niektórych przypadkach może okazać się kluczowe. Wszystko zależy od perspektywy i potrzeb danego biznesu.
Zalety WordPressa
- Ma niskie koszty utrzymania i jest w pełni darmowy.
- Jest prosty w obsłudze. Stworzenie strony zajmuje niewiele czasu, WordPress jest łatwy w instalacji.
- CMS posiada sporo rozwiązań i funkcji, które mogą być łatwo zaimplementowane przez początkujących użytkowników.
- Posiada wiele bezpłatnych integracji. (dzięki tak zwanym wtyczką).
- Jest bezpieczny. Aktualizowany na bieżąco, pozwala na dużą kontrolę użytkownika w wielu aspektach.
- Jest elastycznym rozwiązaniem. Korzystając z WordPressa, możesz stworzyć stronę internetową, bloga, sklep online, platformę kursową, forum dyskusyjne nie tylko.
Jednocześnie WordPress ma kilka wad, Należą do nich:
- Błędy związane z wtyczkami i rozwiązaniami technologicznymi.
- Brak zaawansowanej optymalizacji – niekiedy trudno jest osiągnąć efekt, który posiadają konkurencyjne rozwiązania dedykowane pod konkretny cel na przykład PrestaShop
- Bezpieczeństwo, system wymaga regularnych aktualizacji, aby działał prawidłowo. Jego popularność sprawia, że ataki na stronę są bardzo powszechne.
Korzystanie z CMS WordPress przynosi dużo więcej korzyści niż problemów. Jednak decyzje o wykorzystaniu tego narzędzia, trzeba podjąć osobiście.
Autor Krzysztof Gonet
Nazywam się Krzysztof Gonet. To miejsce powstało, aby pomóc Ci w stworzeniu zyskownego biznesu online opartego na Twojej pasji i talentach, abyś mógł robić to, co daje Ci satysfakcję, i poprzez Twoją pracę zmieniać świat na lepsze. Dowiedź się więcej o autorze.