Czym nagrywać filmy na YouTube – Poradnik

W czasach, gdy coraz więcej osób prowadzi swoją działalność online często dostaje pytania takie jak: „jaką kamerkę internetową kupić do moich lekcji online, jaki mikrofon do nagrywania wybrać, czy kupić lustrzankę czy kamerę, jak nagrać film na YouTube …” Pytania te zainspirowały mnie do napisania tego artykułu. Jest on przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem. Uprościłem w nim kwestie techniczne aby szybko można było skompletować sprzęt i zacząć nagrywać. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie to napisz je w komentarzu. 

Brak sprzętu to częsta wymówka przed rozpoczęciem nagrywaniem filmów na YouTube. Najważniejsza zasada o której warto pamiętać to: „zacznij z tym co masz i stopniowo ulepszaj swój sprzęt, i proces nagrywania filmów.

Jeśli masz smartfona i słuchawki z mikrofonem to masz już czym nagrywać.

Jeśli masz dodatkowo 100 zł na mikrofon krawatowy to jest jeszcze lepiej.  Jeśli chcesz nagrywać poradniki to wystarczy Ci laptop i podstawowy mikrofon.

Jeśli zależy ci na lepszej jakości niż smartfon to zapraszam Cię do przeczytania dalszej części mojego artykułu. Dowiesz się z niego

 • Jaki sprzęt do nagrywania filmów na YouTube kupić w zależności od Twojego budżetu:
 • Jaki mikrofon do nagrywania wybrać.
 • Jakie oświetlenie wybrać do domowego studia nagrań.
 • Jaką kamerę kupić.
 • Ile to wszystko kosztuje

Jaki sprzęt do nagrywania kupić - skrót

Ta sekcja jest przeznaczona dla osób, które bardzo się spieszą.
jakie filmy chcesz nagrywać. Inny zestaw będzie pasować do tworzenia kursów online, inny do filmów w terenie, inny do wywiadów. Te kwestie omawiam w dalszej części artykułu.  Druga kwestia to Twój budżet. Poniżej wypisałem najbardziej uniwersalne zestawy do nagrywania filmów na YouTube.  W zależności od budżetu jakim dysponujesz możesz zdecydować się na:

Zestaw do nagrywania filmów za 0 zł 

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy to użyj swojego smartfona i podepnij do niego słuchawki w mikrofonem. Taki zestaw ustaw na książkach i jesteś gotowy do nagrywania. Pamiętaj aby nagrywać kamerą z tyłu smartfona (przeważnie jest lepsza).

Zestaw do nagrywania filmów za 300 zł 

Zestaw do nagrywania filmów za około 1450 zł 

Zestaw do nagrywania filmów za około 1850 zł 

 • Mikrofon na USB Rode NT –  800 zł (jeśli masz dobrą akustykę pomieszczenia).
 • Kamerka internetowa Logitech Brio około 800 zł. 
 • Statyw z głowicą np. firmy Camrock TH70 cena  120 zł.
 • Ramie mikrofonowe do biurka 70 zł.
 • 2x Soft box + żarówka studyjna 5500k  około 230 zł.

Zestaw do nagrywania filmów powyżej 3500 zł 

Zestaw do nagrywania filmów powyżej 7500 zł 

Jeśli chciałbyś nauczyć się jak zacząć prowadzić skuteczny kanał na YouTube zapraszam Cię tutaj:

jaki-mikrofon-do-nagrywania

Jaki mikrofon do nagrywania wybrać?

Kluczowym elementem podczas nagrywania filmu jest dźwięk. Jeśli nie zadbasz o dobry mikrofon to nawet gdybyś mówił o tym jak zarobić milion złotych w tydzień to większość osób nie dotrwa do końca.  

Mikrofony możemy podzielić na kilka kategorii:

tani-mikrofon-do-nagrywania-boya

Mikrofony krawatowe

Od nich zaczniemy przy małym budżecie. Są to małe mikrofony przypinane do koszuli. Wystarczą do prowadzenia lekcji online lub nagrywania filmów na YouTube.
Jaki mikrofon krawatowy wybrać?

 • Na początek warto zacząć od modelu Boya BY-M1  jest to dobry mikrofon krawatowy do 100 zł.
 • Lepszej jakości mikrofon krawatowy to Rode SmartLav+ w cenie około 250 zł. Jeśli chcesz podłączyć go do smartfona musisz jeszcze dokupić przejściówkę Rode SC3 adapter mini jack na TRS 45 zł. 

Dźwięk z tych mikrofonów należy gdzieś zapisać. Możemy je podłączyć do komputera, smartfona lub rejestratora dźwięku. 

Jeśli potrzebujesz rozwiązania, dzięki któremu będziesz mógł się wygodnie poruszać to polecam Ci bezprzewodowe mikrofony krawatowe. Są bardzo pomocne, gdy prowadzisz szkolenie na sali i musisz się przemieszczać. Niestety są również o wiele droższe a jakość dźwięku jest porównywalna.

Bezprzewodowego mikrofony kratowe:

Mikrofon krawatowy jest dobry do prowadzenia szkoleń stacjonarnych i online.  Tego rodzaju mikrofony nie dają jednak najlepszej jakości dźwięku. Dodatkowo trzeba uważać, aby nie ocierały się o ubranie, ponieważ na nagraniu pojawią się nieprzyjemne szumy.

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Mikrofony dynamiczne

Największą zaletą tego rodzaju mikrofonów jest to, że nie zbierają dźwięków z otoczenia. Na moich filmach korzystam właśnie z tego rozwiązania. Dzięki temu dźwięki tramwaju i 4 pasmowej drogi, którą mam za oknem są prawie niesłyszalne.

Należy pamiętać, że przy nagrywaniu tym rodzajem mikrofonu musimy cały czas znajdować się mniej więcej w tej samej odległości od niego, co może być niewygodne.

Polecane mikrofony dynamiczne:

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Mikrofony dynamiczne do swojego działania przeważnie potrzebują wtyku XLR.

Aby podłączyć go do komputera będziemy potrzebowali interfejsu audio, który posiada właśnie to wejście. Więcej na temat tego jaki interfejs audio wybrać znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jeśli nie chcesz kupować dodatkowego interfejsu to alternatywnym rozwiązaniem jest mikrofon Samson Q2U 2017. Jego największą zaletą jest to, że można go podłączyć zarówno poprzez zwyczajne USB jak i kabel USB.

 

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Mikrofony pojemnościowe

Tego typu mikrofon jest najczęściej wykorzystywany w profesjonalnych studiach nagrań. Jest bardzo czuły co jest jednocześnie jego zaletą i wadą. Daje bardzo dobrej jakości nagranie niestety zbiera również różne dźwięki z otoczenia.  
Jeśli chcesz zdecydować się na taki rodzaj mikrofonu to sprawdź pierwsze czy miejsce, w którym nagrywasz:

Jest ciche (nie dochodzą do niego odgłosy z zewnątrz np. ruchliwa ulica, sąsiedzi itp.).

Nie ma w nim echa. – Aby sobie z tym poradzić można na początek kupić wykładzinę/ dywan, powiesić kilka obrazów, zasłonić zasłony. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak poprosić profesjonalną firmę o przygotowanie adaptacji akustycznej pomieszczenia. Często taka usługa jest wliczona w cenę zakupu paneli akustycznych. Gdy wyślemy kilka nagrać dźwięku oraz plan pomieszczenia firma przygotuje nam wstępną adaptacje. W zależności od efektu jakich chcecie osiągnąć jest to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Lepiej nie kupować tanich pianek z allegro ponieważ bez odpowiedniego przygotowania nie wiele dadzą.  Jeśli planujecie stworzyć profesjonalne studio nagrać to ta firma może wam w tym pomóc. https://www.wyciszamy.net/ ( to nie jest sponsorowany link). 

Posiadasz głośny sprzęt- Wiatraki Twojego komputera działają jak wentylator. Pomyśl o wyciszonej obudowie lub skorzystaniu z cichszego sprzętu na przykład laptopa😉.

Masz dzieci – (Moje dzieci słychać przez 2 pary zamkniętych drzwi 😊). Jeśli posiadasz swoje potomstwo to pewnie wiesz o czym mówię… 

Jeśli posiadasz pomieszczenie o dobrej akustyce, które spełnia powyższe wymagania  to mikrofon pojemnościowy może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Jego dużym plusem jest to, że nie musimy trzymać go blisko ust. Możemy również nagrać nim 2 osoby bez wielkiej szkody na jakości dźwięku.

Polecane modele:

Można podłączyć przez USB (nie trzeba dodatkowo kupować interfejsu audio).

Trzeba podłączyć przez XLR (musimy mieć dodatkowo interfejs audio)

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Mikrofony kierunkowe

Jest to rodzaj mikrofonów pojemnościowych, który zbiera dźwięk z określonego kierunku. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane przy tak zwanych video blogach gdy samodzielnie nagrywamy się w terenie, lub w profesjonalnych filmach. Mikrofon powinien znajdować się maksymalnie jak najbliżej źródła dźwięku i być skierowany w odpowiednią stronę. Polecane modele mikrofonów kierunkowych (nazywane są również Shotgun)
 • SGC-598 Cena 145 zł możecie go kupić taniej na aliexpress.
 • RODE VIDEOMIC RYCOTE cena 350 zł. 
 • Rode VideoMic Pro cena 700 zł. 
Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Niezbędne dodatki do mikrofonów

Aby sobie życie i prace warto zainwestować w kilka poniższych dodatków. Statyw na mikrofon- mikrofon musi zostać gdzieś zamontowany, postawiony.  Przy nagrywaniu w domu bardzo wygodnym rozwiązaniem jest ramie mikrofonowe mocowane na przykład do biurka. Przy wyborze konkretnego modelu zwróć uwagę na długość ramienia.  Polecane modele Co wybrać? Sam posiadam ramie za 50 zł i sprawuje się dobrze. Droższe ramie będzie bardziej stabilne wytrzymałe, wygląda bardziej profesjonalnie i powinno posłużyć nam przez lata. Czy warto dopłacić 350 zł wybór zostawiam Tobie. Statyw Podłogowy, Zajmuje więcej miejsca jednak można go postawić w dowolnym miejscu. Statyw biurkowy Bardzo wygodne przenośne rozwiązanie. Jego minusem jest przenoszenie drgania z biurka na nagranie (np. klikanie w klawiaturę, stuki myszki).
 • Joby GorillaPod 3k cena około 160 zł + głowica.
 • Można też znaleźć tańsze odpowiedniki na allegro jednak ich jakość wykonania jest różna. Miałem już 3 sztuki różnych statywów z allegro i wszystkie są już w koszu. Jeśli macie jakiś sprawdzony modele to napiszcie w komentarzach.
Inne akcesoria.
 • Pop filtr.
 • Osłony z gąbki na mikrofon.
Tego rodzaju filtry tłumią niepożądane dźwięki powstające przy wypowiadaniu tak zwanych głosek wybuchowych. Dzięki nim oszczędzimy słuchaczom nieprzyjemnych doznań.
gdzie-podlaczyc-mikrofon

Gdzie podłączyć nasz mikrofon?

Jeśli mamy już mikrofon to możemy go podłączyć i nagrać dźwięk. Pytanie tylko gdzie? Jest kilka możliwości:
 • Możesz wykorzystać do tego swój komputer i wbudowaną kartę dźwiękową. Dodatkowo potrzebujesz programu, który nagra dźwięk na przykład Audacity lub OBS Studio.
 • Możesz wpiąć mikrofon bezpośrednio do swojej lustrzanki lub kamery.
 • Jeśli masz mikrofon z wejściem XLR  to aby podłączyć go do komputera potrzebujesz jeszcze interfejs audio lub przenośny rejestrator dźwięku. Decyzje należy podjąć na podstawie Twojego planu działania ( jeśli chcesz nagrywać filmy w terenie kup przenośny rejestrator. Więcej na temat tego jakiego rodzaju filmy warto nagrywać dowiesz się na moim kursie dotyczącym YouTuba).

Polecane interfejsy audio:

Jeśli planujecie prowadzić podcast lub wywiady z 2 osobami i kupić 2 mikrofony polecam wam model: przenośny rejestrator dźwięku posiadających wejście XLR.

Rejestratory dźwięku

Przenośny rejestrator dźwięku to urządzenie, który pozwala na…  nagrywanie dźwięku :). Jest zasilany na baterie,  dodatkowo możemy podłączyć do niego mikrofon zewnętrzny. Jeśli posiadasz mikrofon krawatowy możesz skorzystać z rejestratora Zoom H1n. Taki rejestrator możesz wykorzystać jako mikrofon do komputera/laptopa. Wystarczy podłączyć go przez wejście USB.  (niestety nie posiada on wejścia XLR). Zoom H1 możecie zobaczyć na poniższym filmie.
Nadal nie wiesz co wybrać? Napisz jakiego rodzaju filmy chcesz nagrywać w komentarzu. A teraz przejdźmy do nagrywania obrazu.

Jaką kamerę kupić do nagrywania filmów na YouTube

Nie wchodząc w szczegóły techniczne przedstawię Ci propozycje sprzętu do nagrywanie filmów na YT.  (w kolejności od najtańszych do najdroższych). W większości przypadków wraz ze wzrostem ceny wzrasta również jakość naszego filmu. Do zakupów należy podchodzić mając z tyłu głowy swój cel. Najważniejsze jest to, jak przygotujesz i zaprezentujesz swój materiał. Czy będzie dobrze dobrany do grupy docelowej, czy będzie wartościowy dla Twojej widowni. Jeśli dźwięk będzie dobry to czy nagrasz film w kamerką za 1000 zł czy za 10000 zł ma drugorzędne znaczenie.  O tym jak zaplanować film na YouTubie dowiesz się z mojego kursu zapraszam do zapisu na listę oczekujących. A a teraz przejdźmy do rekomendacji sprzętowych.

Wersja budżetowa Twój smartfon

Z roku na rok kamery w smartfonach nagrywają filmy coraz lepszej jakości. Jeśli miejsce, w którym nagrywasz jest dobrze oświetlone to wystarczy Ci smartfon ze średniej półki cenowej.

Kamerki internetowe

Sprawdzą się dobrze do nagrywania kursów online, poradników, lekcje online, prowadzenia transmisji na żywo. Warto je mieć nawet jeśli planujecie zakup droższej kamery. Są bardzo wygodne w użyciu i świetne do szybkich nagrań na żywo i  konsultacji z klientami.

Polecane modele:

 • Logitech  c930 cena 600 – 700 złotych.
 • Logitech brio 4K cena 700 – 900 zł 

Aparaty cyfrowe

Jeśli jesteś typem YouTubera i potrzebujesz małego poręcznego aparatu do nagrywania filmów i robienia zdjęć to poniższe modele będą w sam raz dla Ciebie:

Aktualnie do nagrywania wykorzystuje aparat cyfrowy Sony zv-e10. Jest prosty w obsłudze, mały i poręczny. Można do niego podłączyć mikrofon zewnętrzny.  Świetnie nadają się do nagrywania w plenerze lub na wyjazdach. Można go ładować podczas nagrywania przez ładowarkę dołączoną w zestawie. 
Dodatkowo będziecie mieli fajny sprzęt do robienia zdjęć na wakacjach :).  

Lustrzanka do nagrywania

Decydując się na zakup lustrzanki warto wiedzieć, że będzie czekała cię nauka korzystania z tego sprzętu. Od razu powiem, że warto ponieważ filmy nagrane z lustrzanek są bardzo dobrej jakości. Lustrzanki nie  są najlepszym rozwiązaniem do nagrywania dłuższych filmów np. wystąpień z konferencji czy filmów na żywo. Oczywiście można ich używać jednak wtedy będziecie potrzebowali dodatkowej osoby do obsługi waszego sprzętu. (Należy pamiętać, że poniższe lustrzanki posiadają limit czasu nagrywania do 30 minut. Po tym czasie należy zrestartować film).

Polecane modele

 • Canon EOS 2000D Cena z obiektywem 2000 zł.
 • Canon 80 d – Cena bez obiektywu 4000 zł.
Powyższe modele posiadają obracane ekrany. Dzięki nim możemy zobaczyć czy dobrze ustawiliśmy kadr i co jest aktualnie nagrywane. Dodatkowo w internecie znajdziecie mnóstwo recenzji i poradników dotyczących tego jak ich używać.

Lustrzanka potrzebuje obiektywu. Należy dobrać go pod swoje potrzeby. Na początek możecie zacząć od obiektywu dołączonego do zestawu tak zwanego kitowego a później, gdy już nauczycie się korzystać z aparatu kupić kolejne.

Bezlusterkowiec do nagrywania

Bezluterskowiec do rodzaj aparatu cyfrowego z możliwością wymiany obiektywu. Jest bardziej poręczny od lustrzanki.
Polecany model dla najbardziej wymagających:

 • Panasonic Lumix GH5.
 • Ceny samego body zaczynają się od 5500 zł.

Jest to jeden z najlepszych bezlusterkowców do nagrywania filmów w kategorii cena/ jakość. Nagrywa w rozdzielczości 4k. Jest warty rozważenia jeśli posiadacie budżet na sprzęt, powyżej 10000 zł.  Celujecie w najwyższą jakość i jesteście gotowi na poważnie zająć się tworzeniem filmów.

 

Zakup kamery do nagrywania filmów na YouTube.

Kamera jest bardzo wygodnym rozwiązaniem ponieważ, jest stworzona do ciągłego nagrywania, posiada wiele automatycznych ustawień, można ją podłączyć do zasilacza, jest prosta w obsłudze. Dlaczego więc tak dużo osób poleca lustrzanki?

Dzieje się tak ponieważ naprawdę dobre kamery stosowane w filmach są bardzo drogie. A te tańsze dają gorszą jakość obrazu od lustrzanek. Trudno uzyskać dzięki nim rozmycie tła itp.

Kamera sprawdzi się dobrze do nagrywania długich materiałów np. seminariów, szkoleń stacjonarnych, do prowadzenia transmisji na żywo.

Sam nie korzystam z tego rozwiązania, dlatego jeśli zdecydujesz się na kamerę do nagrywania filmów na YouTube to warto abyś przed wyborem konkretnego modelu poczytał kilka recenzji i zobaczył przykładowe filmy nagrane przez kamerę. Ocenisz w ten sposób czy dane model będzie odpowiedni dla Ciebie. Najlepiej kupić kamerę przez internet aby można było ją bez problemu zwrócić do 14 dni.

Akcesoria

Statyw – do wygodnego nagrywania potrzebujemy statywu na którym umieścimy naszą lustrzanką lub kamerę.

Przy zakupie statywu należy zwrócić uwagę na:

 • Jego wysokość – kamera powinna znajdować się na wysokości oczu. Więc statyw powinien być dostosowany do Twojego wzrostu.
 • Wagę/ stabilność – cięższe statywy powinny być stabilniejsze jednak są trudniejsze w przenoszeniu. 
 • Możliwość zmiany głowicy – dzięki temu będziemy mogli zamontować głowicę olejową (filmową) i tworzyć płynne ujęcia.
 • Maksymalny udźwig – sprawdź jaką wagę maksymalną może posiadać sprzęt zamontowany na statywie. Możesz sprawdzić ile waży Twoja lustrzanka z obiektywem i dobrać do niej odpowiedni statyw. 

Jednym z tańszych modeli, którego sam używam i spełnia powyższe kryteria jest:

Jego największą zaletą jest cena, wysokość oraz możliwość odkręcenia głowicy. Niestety jest mało stabilny i głowica dołączona w zestawie nadaje się tylko do nagrywania statycznych ujęć.  Jeśli macie większy budżet to warto zainwestować w jeden ze statywów firmy monofrotto i dokupić do niego głowicę filmową(olejową). 

Głowica do statywu

Głowice możemy w dużym uproszeniu podzielić na:

 • Standardowe – często dołączane do zestawów wraz z tańszymi statywami.
 • Kulowe.
 • Filmowe – jeśli chcesz nagrywać coś więcej niż szkolenie online, lub wystąpienie to koniecznie kup tego rodzaju głowicę. Pozwala ona na tworzenie płynnych ujęć.

Polecane głowica filmomowa:

Właśnie taką głowicę posiadam i jest naprawdę dobra. Jeśli znacie tańsze alternatywy to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach.

Zasilanie

Jeśli zdecydujesz się na lustrzankę lub bezlusterkowca do nagrywania filmów na YouTube koniecznie wyposaż się w dodatkowy zestaw baterii lub zestaw do zasilania ciągłego. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarką model aparatu i hasła takiej jak ”adapter zasilacza” lub  „dummybattery” to znajdziesz odpowiedni produkt. Ważne, żeby sprawdzić opinię, ponieważ stosowanie tego rozwiązania może być ryzykowne dla Twojego sprzętu.

Tło fotograficzne

Jeśli macie na to przestrzeń warto wyposażyć się w jednolite tło fotograficzne.

Zestawy do montażu tła są dostępne na allegro.  Najczęściej są wieszane na 2 statywach.

 

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Oświetlenie do filmów na YouTube

Światło jest kluczowym elementem podczas nagrywania filmu na YouTube. Jeśli nie będziesz odpowiednio doświetlony Twój starannie przygotowany kurs online, szkolenie, poradnik nie będzie wyglądał profesjonalnie. Aby odpowiednio się doświetlić najlepiej skorzystać z 2 lub 3 źródeł światła. Przy 2 punktowym oświetleniu światła powinny być po lewej i prawej stronie. Jedno trochę mocniejsze a drugie słabsze. Gdy budżet nam na to pozwoli warto zainwestować w trzecie źródło światła i skorzystać z modelu 3 punktowego oświetlenia: W dużym skrócie chodzi oto, aby oświetlić siebie lub osobę którą nagrywamy z trzech 3 stron:
 • Światłem kluczowym najmocniejszym.
 • Światłem wypełniającym nieco słabszym.
 • Światłem kontrowym, które jest umieszczone za filmowanym obiektem ma ono na celu oddzielić obiekt/osobę od tła.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na oświetlenia przy nagrywaniu filmów zapraszam do poniższego filmu:

Lampy do oświetlenie domowego studia nagrań

Darmowe rozwiązanie – nagrywaj w dzień

Naturalne światło daje fajny efekt należy tylko uważać, aby słońce nie świeciło zbyt mocno i nie włączać dodatkowego oświetlenia. Gdy zaczniemy nieświadomie mieszać kolory światła to efekt będzie mało estetyczny. Jaka znowu barwa? Barwę światła określa się w Kelwinach. Im większa liczba np. 7000 K tym światło jest bardziej niebieskie „zimne”. Im mniejsza liczba tym światło będzie bardziej pomarańczowe. Na początek jednak trzymaj się jednej barwy światła. Kupując żarówki do swoich softboxów wybierz te o temperaturze 5500 K. Gdy nabierzesz nieco doświadczenia będziesz mógł poeksperymentować.
temperatura barwowa światła

Zdjęcia w artykule  pochodzą z portalu www.freepik.com oraz unsplash.com

Rozwiązanie budżetowe

Użyj lamp oświetleniowych z żarówką tak zwanych softboxów.

Softboxy są najtańszym rozwiązaniem stawiamy je na statywie wkręcamy żarówkę i jesteśmy oświetleni. Minusem tego rozwiązania jest to, że zajmują one sporo miejsca i emitują dużo ciepła.

Polecane lampy  

 • Softbox + żarówka 5500k cena 120 zł

Dużo lepszym i jednocześnie droższym rozwiązaniem jest skorzystanie z paneli LED Są mniejsze, wygodniejsze w obsłudze, posiadają regulacje mocy światła oraz emitują tyle ciepła. Jeśli tylko masz na to pieniądze to wybierz właśnie ten rodzaj oświetlenia. 

Polecane lampy LED

Do powyższych zestawów należy dokupić zasilacz sieciowy lub jeśli chcecie być bardziej mobilni baterie.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że ten artykuł pomógł Ci podjąć decyzje w sprawie wyboru sprzętu do nagrywania filmów na YouTube. 

Jeśli tak się stało to podziel się tą treścią ze światem. Udostępnij go dalej aby więcej osób mogło skorzystać z tej wiedzy. 

6 komentarzy

 1. Wojciech pisze:

  Kamera sportowa się nadaje do takich czynności w przypadku nagrywania głównie na dworze? Chcę sprawić synowi prezent. Mam możliwość kupna LAMAXa W9.1 w atrakcyjnej cenie, ale zupełnie się nie znam. Syn coś już tworzy z niezłymi sukcesami, ale kamerę ma dość starą tego samego typu.

  1. Cześć. Jak najbardziej, na początek kamera sportowa będzie dobra. Trzeba tylko zastanowić się jak rozwiązać kwestię dźwięku. Jeśli to filmy sportowe, to można dograć dźwięk/ muzykę w domu. Jeśli nie, to do zestawu przydałby się rejestrator dźwięku. Na przykład Zoom H1 + mikrofon krawatowy.

 2. Cześć, trochę się pogubiłam. Mam sony alfa – stary model, zdaję się 5, z jakąś dedykowaną stopką.
  Po obejrzeniu filmiku i przeczytaniu info myślę o zoom h1.
  Nagrywam już filmiki. Etap smartfona za mną. Początkowo dźwięk olewałam, ale widzę, że ma duże znaczenie.
  Polecasz zoom h1 Ti tagstar. Problem, że u mnie nie pasuje do sony alfa. Myślę o zakupie poleconego przez Ciebie soniaka. Ale na razie mam co mam. Masz pomysł jak obejść problem mojej stopki w alfa 5? Były kiedyś dedykowane mikrofony ale już nie do dostania. Może jednak krawatowy?
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

 3. Część. Nie wiem jakiego typu filmu nagrywasz, a to ma kluczowe znaczenie przy wyborze sprzętu.
  Mikrofon krawatowy jest najbardziej uniwersalny. Na początek kup boya by m1, jest bardzo tani i dobry. Na początek powinien wystarczyć. Dalsze zakupu zależą już od Twoich konkretnych potrzeb i rodzaju filmów, które nagrywasz.

  Pozdrawiam 🙂

 4. Radek pisze:

  Dzień dobry, chciałbym nagrać film, na którym gram na pianinie, mam dość mały pokój, ale pianino jest cyfrowe więc można dostosować głośność. Posiadam zwykłego smartfona Redmi, . Kupiłem jakiś czas temu mikrofon ze statywem i lampa w zestawie za 140 zł, ale po podłączeniu nie działa, nadal odbiera dźwięki mikrofonem z telefonu. Zależy mi na tym, by dźwięk był w stereo i oddawał piękne brzmienie instrumentu, no i żeby wystarczyło podłączyć go do telefonu bo komputera nie posiadam. Dziękuję 🙂

  1. Cześć, jeśli mikrofon nie działa, to musisz kupić dodatkową przejściówkę na przykład Rode SC4 Adapter Jack TRS 3.5mm – Jack TRRS 3.5mm. Dzięki temu telefon wykryje mikrofon.
   Czasami trzeba też zmienić źródło dźwięku w aplikacji do nagrywania. Pianino najlepiej nagrywać liniowo od razu do komputera. Jeśli go nie posiadasz, to zdecydowanie warto zacząć od zakupu komputera :).
   Można znaleźć używany sprzęt w śmiesznej cenie. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis treści