Jak przyspieszyć stronę internetową.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego szybkość strony internetowej ma znaczenie. 
 • Jak przyspieszyć stronę internetową WordPress. 
Szybkość strony Krzysztof Gonet
Szybkość strony internetowej

Dlaczego szybkość strony jest ważna

Każda sekunda ładowania strony internetowej zwiększa szanse na to, że użytkownik – Twój potencjalny klient opuści Twoją stronę i nigdy do niej nie wróci. Według badań Google z 2017 roku 53% użytkowników opuszcza stronę mobilną, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Wnioski, które płyną z badań prowadzonych między innymi przez takie firmy jak Google i Amazon można ująć następująco szybciej znaczy lepiej.

Drugim ważnym aspektem, który przemawia za tym, aby strona była szybka jest pozycjonowanie strony. Google promuje w swojej wyszukiwarce strony internetowe, które są szybkie i dostosowane pod urządzenia mobilne. Przez to, że Twoja strona będzie wolna możesz znaleźć się niżej w pozycjach wyszukiwania.

Na szczęście problem szybkości strony w większości przypadków można rozwiązać.

Najważniejsze jest poznać przyczyny problemu i wprowadzić niezbędne poprawki na stronie.

Narzędzia służące do pomiaru szybkości strony.

Aby dowiedzieć się jak szybko ładuje się strona internetowa można skorzystać z darmowych narzędzi. Poniżej znajduje się lista najlepszych rozwiązań.

PageSpeed Insights

Po przeprowadzeniu analizy Twojej strony otrzymasz ocenę punktową. Wysoki wynik pokazuje, że strona działa szybko. Narzędzie to nie jest doskonałe. Dlatego należy patrzeć z przymrużeniem oka na uzyskaną ocenę punktową. Najważniejszym elementem na który należy zwrócić uwagę jest szybkość ładowania strony.

Po przeprowadzeniu testu otrzymasz również  listę sugestii, które pomogą Ci przyspieszyć stronę. 

Google speed krzysztofgonet.pl

Pingdom 

Jest to podobne narzędzie do PageSpeed Insights. Jedną z jego głównych zalet jest to, że pozwala testować stronę internetową z różnych lokalizacji, Europy, Ameryki itd. Jeśli obsługujesz zagranicznych klientów to warto wykonać tego typu testy. Dodatkowo narzędzie to bardzo dobrze pokazuje, jakie elementy naszej strony są kolejno ładowane. Dzięki temu można łatwo wychwycić istniejące problemy.

GT metrix 

Posiada podobne funkcje do programów opisanych powyżej. Warto korzystać z kilku narzędzi testowych i zobaczyć jak bardzo różnią się wyniki. W testach należy pamiętać aby podawać pełne adresy strony. Wpisanie adresu https://netgonet.pl da nam inny wynik niż www.netgone.pl.

Testy rzeczywiste 

Oprócz wykorzystania powyższych narzędzi, warto przetestować stronę na kilku urządzeniach i sieciach. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda korzystanie ze strony od strony użytkownika. 

Sposoby na przyspieszenie strony internetowej

Poniższe porady można zastosować do każdego rodzaju strony internetowej. Skupię się jednak przede wszystkim na stronach działających na WordPress.

Wybór technologii

Wybór technologii w której stworzysz stronę internetową jest bardzo ważny. Rozbudowane systemy do zarządzania treścią na stronie (CMS) takie jak Joomla lub WordPress dają nam większą kontrole i możliwości edycji wyglądu i treści strony. Niestety tego typu systemy są dużo wolniejsze niż tak zwane statyczne strony www. Strona napisana od podstaw będzie dużo szybsza, jednak nie da nam takich możliwości samodzielnej edycji treści. Jeśli nie macie dużych budżetów na stworzenie strony internetowej to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z WordPressa.

Wybór szybkiego motywu

Bardzo ważne jest aby motyw strony internetowej opartej na WordPress od początku działał szybko. Jeśli jeszcze nie masz strony internetowej i chcesz skorzystać z gotowego motywu przetestuj go narzędziami, które wymieniłem powyżej. Dzięki temu dowiesz się jak szybka jest strona i czy warto w nią inwestować. Więcej na temat doboru optymalnego motywu do WordPress przeczytasz tutaj.

Wybór serwera

Wybierz szybki serwer. Najtańsze serwery są współdzielone. Zasoby dyskowe i sprzętowe są dzielone na setki użytkowników. Takie rozwiązanie jest korzystne finansowo. Niestety cierpi na tym wydajność Twojej strony. Jeśli zależy Ci na jak największej szybkości, warto abyś wybrał serwer VPS lub serwer dedykowany tylko dla Twojej strony. Jeśli masz prostą stronę firmową lub bloga na początek hosting współdzielony powinien Ci wystarczyć.

Rozmiar zdjęć

Jednym z najczęstszych błędów, które wpływają na zmniejszenie szybkości działania strony jest nieodpowiedni rozmiar i waga zdjęć.

 • Przed przesłaniem zdjęcia na stronę internetową zmniejsz jego rozmiar (np. zamiast 2920x2080px na 1280x720px).
 • Tam gdzie to możliwe staraj się nie używać rozszerzenia PNG zamiast tego używaj JPG.
 • Ostatnim krokiem jest poprawa kompresji zdjęcia.

Świetną wtyczką do WordPressa, która automatycznie optymalizuje zdjęcia jest Smush Image.  

Smashimage

Jeśli nie chcesz instalować dodatkowych wtyczek możesz optymalizować zdjęcia przy pomocy strony Tiny PNG. 

Odtwarzacz video

Jeśli posiadasz odtwarzacz filmów na Twojej stronie np. domyśle Video z YouTuba. Postaraj się używać dodatku Lazy load. Dzięki temu film będzie się ładował dopiero gdy ktoś kliknie na przycisk play. Przykład znajdziesz poniżej.

Odtwórz wideo

Ograniczenie dodatków WordPress

Niemal każda dodatkowa wtyczka (plugin) do WordPress będzie spowalniać działanie Twojej strony. Pamiętaj, że im mniej tym lepiej. Ważne żeby mieć włączone tylko te funkcje na stronie, które są niezbędne do jej działania.

Zainstaluj wtyczkę cache (pamięć podręczna)

Gdy ktoś wchodzi na Twoją stronę, za każdym razem musi ją pobrać. Jeśli jednak posiadasz wtyczkę do cache, strona będzie przechowywana na komputerze użytkownika. Dzięki temu będzie ładowała się o wiele szybciej.

Polecane wtyczki cache, które warto zainstalować:

Najlepsza wtyczka na rynku, to WP Rocket, niestety nie posiada bezpłatnej wersji. 
Pamiętaj, aby na Twojej stronie była tylko jedna wtyczka do Cache.

Przyspieszanie strony internetowej dla zaawansowanych

Skorzystaj z CDN

Warto abyś skorzystał z rozwiązania CDN (content delivery network.) w dwóch przypadkach:

 • Gdy prowadzisz stronę, która obsługuje zagranicznych klientów.
 • Gdy masz bardzo duży ruch na stronię i Twój dedykowany serwer sobie nie radzi.

W uproszczeniu usługa ta polega na rozmieszeniu Twojej strony na różnych serwerach na całym świecie. Dzięki temu strona będzie działała szybciej.

W praktyce wygląda to tak: Twój klient znajduje się w Ameryce i wpisuje adres Twojej strony. Zostaje mu przekazana strona, która znajduje się na serwerze w Ameryce a nie w Polsce. Dzięki temu strona wyświetli mu się o wiele szybciej niż gdyby miał się połączyć z Polskim serwerem.

Wyłącz elementy, które blokują ładowanie strony (Javascript/CSS).

W tych działaniach chodzi o to aby przenieść mniej ważne skrypty na koniec kolejki wczytywania. Dzięki temu użytkownik szybciej zobaczy Twoją stronę, a dodatkowe mniej ważne elementy wczytają się później.

Jeśli tego nie zrobimy to może się okazać, że przez kilka sekund użytkownik widzi pusty ekran, ponieważ ładują się skrypt.

W PageSpeed Insights problem ten widnieje pod nazwą Elimination of render-blocking Javascript/CSS files.

Minimalizacja kodu CSS i HTML

Proces ten polega na usunięciu zbędnych elementów z kodu. Minimalizacje kodu można wykonać przy pomocy darmowych narzędzi takich jak:

Podsumowanie:

Dzięki szybkiej stronie internetowej będziesz pozyskiwał więcej klientów oraz uzyskasz wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Aby przyspieszyć Twoją stronę:

 • Wybierz dedykowany serwer.
 • Zmień rozmiar zdjęć i wykonaj ich kompresję.
 • Ogranicz ilość aktywnych (pluginów) i wyłącz niepotrzebne skrypty.
 • Zainstaluj wtyczkę do cache.
 • Skorzystaj z CDN.
 • Wyłącz elementy, które blokują ładowanie strony.
 • Zmniejsz rozmiar plików HTML i CSS.

Daj znać w komentarzu co najbardziej pomogło Ci przyspieszyć Twoją stronę.

Spis Treści

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *